Shrewsbury School
Atrašanās vieta
Šrusberija (Šropšīras grāfiste)
Dibināta – 1552.gadā
Jaukta tipa privātskola meitenēm un zēniem
Audzēkņu vecums– 13 – 18 gadi
Kopējais audzēkņu skaits– 800
Privātskolā dzīvojošo skaits– 650 (80%)
Skola
Shrewsbury School tika dibināta 1552. gadā pēc karaļa Eduarda VI pasūtījuma, un kopš tā laika to absolvējuši daudzi slaveni zinātnieki, rakstnieki, politiskie darbinieki, aktieri un mūziķi. Pie ievērojamākajiem skolas absolventiem pieskaitāms Čārlzs Darvins, Martins Rīss (slavens astrofiziķis un Karaliskās biedrības prezidents), Filips Sidnijs (angļu dzejnieks), Stīvens Glovers (The Daily Telegraph žurnālists), Niks Ouvens (ВВС žurnālists), Kolins Mekols (izlūkdienesta vadītājs), Nikolass Renkings (rakstinieks un TV žurnālists) un daudzi citi. Šobrīd skola turpina piesaistīt arvien jaunus talantīgus skolēnus ar lielu potenciālu. Šī ir selektīva skola un iestāties tajā iespējams tikai pēc testēšanas; dokumentus jāiesniedz gadu iepriekš. Mācību iestādes programma ir piesātināta ar akadēmiskajiem priekšmetiem un ārpusklases nodarbībām, turklāt rudens un ziemas semestra laikā Shrewsbury School regulāri notiek vadošo zinātnieku un dažādu jomu speciālistu lekciju cikli.
Skola ir iekļauta labāko jaukta tipa privātskolu desmitniekā; vidēji 15 audzēkņi katru gadu iestājas Oksfordā vai Kembridžā.
Skolā strādā 127 pasniedzēji, 25% no kuriem ir Oksfordas un Kembridžas absolventi. Skolēni regulāri uzvar reģionālajās un starptautiskajās olimpiādēs.
2019. gadā 24 audzēkņi piedalījās ķīmijas olimpiādē, ko organizē The Royal Society of Chemistry un izcīnīja 6 zelta, 7 sudraba un 6 bronzas medaļas, savukārt fizikas olimpiādē viens no audzēkņiem ieguva dimanta balvu, iekļūstot 60 vadošo Lielbritānijas topā. Bioloģijas olimpiādē, kurā piedalījās 47 183 skolēnu no 527 skolām, Shrewsbury audzēkņi ieguva 9 zelta, 13 sudraba un 21 bronzas medaļu. Skolēni piedalās arī radošajās olimpiādēs tādos priekšmetos, kā angļu valoda, svešvalodas, vēsture un bizness.
Skolā liela uzmanība tiek pievērsta sporta nodarbībām, kā arī talantu attīstīšanai.
Nevar nepiekrist skolas direktora Leo Vinklija teiktajam: “Laba izglītība atver durvis, tā veido raksturu un sniedz prasmes, kas paliek ar mums visa mūža garumā.”
Fotogalerija
Video
GCSE priekšmeti: obligātie – angļu valoda un literatūra, matemātika, ķīmija, fizika, bioloģija un viena svešvaloda (franču, vācu vai spāņu valoda); 3 izvēles priekšmeti– astronomija, māksla, vēsture, senās pasaules vēsture, ģeogrāfija, filosofija, datorzinātnes, dizains, grieķu valoda, latīņu valoda, drāma, mūzika, fizkultūra.
A-Level priekšmeti: angļu valoda, matemātika, augstākā matemātika, datorzinātnes, bioloģija, ķīmija, fizika, bizness, ekonomika, vēsture, ģeogrāfija, māksla, mākslas vēsture, vācu valoda, franču valoda, spāņu valoda, globālās perspektīvas, filosofija un teoloģija, latīņu valoda, klasiskās civilizācijas, mūzika, fotogrāfija, dizains un teholoģijas, fizkultūra, teātra māksla.
Sports
Skola ir līdere daudzos sporta veidos, un šeit tam ir izveidoti pasaules līmeņa apstākļi. Audzēkņi piedalās nacionāla un starptautiska līmeņa sacensībās gan individuālajos, gan komandu sporta veidos. Daudzas no tradīcijām izveidojās pirms daudziem gadiem. Piemēram, skolas skriešanas klubs tika dibināts 1831.gadā un ir vissenākāis pasaulē. Skolēniem izvēlei tiek piedāvāti vairāk kā 20 sporta veidi: futbols, regbijs, krikets, golfs, hokejs uz zālājā, vieglatlētika, teniss, peldēšana, polo, paukošana, lakross, skvošs, basketbols, badmintons, šaušana un joga. Skolai ir sava laivu bāze, un mācību iestādes klubs The Royal Shrewsbury Boat Club tika izveidots 1866.gadā. Skola tiek uzskatīta par labāko airētāju sagatavošanā; 14 reizes komanda uzvarējusi Karaliskajā Henlija regatē, kas tiek uzskatīta par prestižāko šāda veida pasākumu, to regulāri apmeklē arī karaliskās ģimenes locekļi. Daudzi skolas audzēkņi izvēlas airēšanu par savu pamata sporta veidu un turpina ar to nodarboties arī universitātēs, turklāt visbiežāk – Oksfordā, Kembridžā vai Efeju līgas (Ivy League) universitātēs ASV.
Ārpusklases nodarbības
Pēc mācību stundām visiem audzēkņiem ir iespēja nodarboties ar mūziku, gleznošanu, iesaistīties teātra studijā. Mūzikas nodaļa tiek uzskatīta par vienu no labākajām Lielbritānijā , jo tai ir sava koncertzāle un mūzikas ierakstu studija. Skolas teātris iestudē divas lielas izrādes gadā un katru gadu piedalās Edinburgas festivālā.
Audzēkņi var izvēlēties iesaistīties dažādos interešu klubos: kadetu korpuss, robotika, debašu klubs, mini ANO, biškopība, dejas, jauno naturālistu pulciņš, Duke of Edinburgh’s Award, ķīniešu valodas klubs, vēsturiskā biedrība u.c. Brīvdienās tiek organizēti izbraucieni uz citām pilsētām, muzeju, sporta pasākumu, koncertu un izrāžu apmeklējumi.
Dzīvošana
Skolā ir 11 kopmītnes, 7 – zēniem un 4 – meitenēm. Katrā no tām dzīvo audzēkņi vecumā no 13-18 лет, jo šeit nav iedalījums pēc vecuma. Vecāko klašu skolēni (16-18 gadi) pirmajā A-Level programmas gadā dzīvo istabās pa diviem cilvēkiem, savukārt pēdējā gadā – istabās pa vienam.
Mācību maksa 2023./2024. mācību gadā (EU)
GCSE – 14 660 GBP trimestrī
A-Level – 15 194 GBP trimestrī
Reģistrācijas maksa– 100 GBP
Depozīts – viena trimestra maksa