BALTIC COUNCIL - Vidējās izglītības un kultūras apmaiņas programmas Kanādas valsts skolās

Vidējās izglītības un kultūras apmaiņas programmas Kanādas valsts skolās

Atrašanās vieta

Nova Scotia un New Brunswick provinces

Nova Scotia un New Brunswick ir provinces Atlantijas Kanādas apgabalā, kas atrodas Kanādas austrumu krastā. Apgabals ir slavens ar savu lielisko dabu, ekoloģiski tīru un drošu vidi, kā arī iedzīvotāju draudzīgumu. Tomēr arī mazās pilsētās ir lieliski attīstīta infrastruktūra: kinoteātri, muzeji, veikali, sporta kompleksi u.c. Mācības Nova Scotia notiek angļu valodā, bet New Brunswick ir vienīgā province Kanādā, kur ir divas oficiālās valodas – franču un angļu. Attiecīgi, ir iespēja izvēlēties skolu ar angļu vai franču mācību valodu.

Par programmām
Nova Scotia (NSISP) un New Brunswick (NBISP) provincēs ir unikāli projekti, kas izstrādāti kopā ar Kanādas valdību. Tieši tāpēc NSISP un NBISP programmu maksa ir zemākā visā Kanādā. Programmas tika izstrādātas pirms vairāk nekā 20 gadiem kulturālai apmaiņai starp Atlantijas Kanādas skolēniem un jauniešiem citām pasaules valstīm. Vairāk nekā 90% no Atlantiskās Kanādas iedzīvotājiem ir britu un franču emigrantu pēcteči, tāpēc vietēji skolēni reti sastopas ar citu kultūru, rasu un reliģiju pārstāvjiem. NSISP un NBISP programmas katru gaidu aicina vairāk nekā 1500 skolēnu no dažādām pasaules valstīm vecumā no 13 līdz 19 gadiem uz valsts skolām Nova Scotia un New Brunswick provincēs uz vienu semestri vai veselu mācību gadu, kā arī piedāvā iespēju pabeigt vidusskolu Kanādā un saņemt kanādiešu diplomu par vispārējo izglītību.


Izglītības sistēma

Katrā Kanādas provincē ir sava izglītības sistēma, pat kaimiņiem Nova Scotia un New Brunswick programmas nedaudz atšķiras. Skolu sistēmas ir līdzīgas tajā, ka gandrīz visi priekšmetu līdz 10.klasei (ieskaitot) ir obligāti, katru semestri skolēni apgūst 4-5 priekšmetus, un jāmācās ir 12 gadus. Neskatoties uz to, ka vairumu priekšmetu mācās pilnīgi visi, dažus priekšmetus ir iespējams apgūt dažādos līmeņos. Piemēram, 11.klases matemātika (obligāts priekšmets) var būt pamata, vidēja vai augstāka līmeņa. Tas nozīmē to, ka pamata zināšanas vairumā priekšmetu saņem visi, taču katrs var padziļināti mācīties to, kas viņam interesē. Kanādā skolas un klases nedalās “gudrajiem bērniem” un “visiem pārējiem”, nav akadēmiski “spēcīgu” un “vāju” skolēnu. Divi vienas skolas skolēni var būt klases biedri vēsturē un mūzikā, taču viens no viņiem mācīsies matemātiku un fiziku augstākajā līmenī, un saņems 95% katrā priekšmetā un iestāsies Toronto universitātes inženieru fakultātē. Savukārt otrs vidusskolā izvēlēsies profesionālo novirzienu un apgūs tādus praktiskus priekšmetus kā kokapstrāde, metāla apstrāde vai auto mehānika (gandrīz katrā skolā ir iespēja apgūt šādus priekšmetus), iestāsies tālākās izglītības koledžā un jau pēc 2 gadiem varēs atvērt savu darbnīcu. Skolotāji neuzskatīs pirmo skolēnu par veiksmīgāku, jo Kanādā svarīgākais ir tas, lai katrs atrastu un darītu to, kas viņam patīk. Dažas skolas piedāvā starptautisko izglītības programmu IB (bez papildus maksas), taču tādai programmai ir papildus iestājprasības, piemēram, jāatbrauc mācīties uz vismaz 2 gadiem, kā arī, ir nepieciešama augsta vidējā atzīmē un labs angļu valodas līmenis.

Sports un ārpusklases pasākumi
Skolas piedāvā plašu klāstu ar bezmaksas pulciņiem un interešu klubiem. Katrā skolā ir savas profesionālās sporta komandas. Populārākais sporta veids ir hokejs. Tas nav nekāds pārsteigums, jo tieši Nova Scotia province ir oficiāla ledus hokeja (ar ripu) dzimtene. Katrai skolai ir sava sporta zāle, kā arī pieeja vietējai hokeja arēnai skolas komandas treniņiem.
Vairuma skolu skolēni var bezmaksas apmeklēt skolas sporta kompleksus (baseinu, trenažieru zāli u.c.). Tomēr jāņem vērā, ka šī programma ir, pirmkārt, akadēmiska. Tas nozīmē to, ka bērns varēs nodarboties ar izvēlēto sporta veidu (programmas koordinatori piemeklēs skolas ar attiecīgu sporta klubu), bet treniņu daudzumu un sporta līgas līmeni savlaicīgi atrunāt nav iespējams. Protams, ka ir veiksmes stāsti, kad jauniešus pamanīja vadošo sporta komandu treneri, taču iekļūšanu NHL un NBA neviens garantēt nevar.

Dzīvošana 
Katru rītu bērniem pakaļ atbrauc bezmaksas skolas autobuss, un pēc stundām tas pats autobuss visus aizved atpakaļ mājās. Bērni dzīvo kanādiešu ģimenēs, katram ir sava istaba, vannas istaba un tualete – kopīga ar citiem ģimenes locekļiem. Katrā ģimenē var dzīvot viens vai divi skolēni no dažādām valstīm. Ģimenei var nebūt savu bērnu, bet var arī kļūt par “ceturto bērnu” ģimenē, kurā jau ir 3 savi bērni. NSISP un NBISP programmas lepojas ar to, ka paši piemeklē viesu ģimenes, nevis izmanto trešo personu pakalpojumus. Vienu reizi mēnesī ārzemju skolēni kopā piedalās pārgājienos, ekskursijās un citos izklaides pasākumos.

Augstākās izglītības iespējas Kanādā
Programmu NSISP un NBISP absolventiem tiek piedāvātas speciālas atlaides (līdz 50%) mācībām vietējās universitātēs. Daudzi skolēni saņem arī akadēmiskas un sporta stipendijas.

Mācību maksa un citas izmaksas
Mācību maksa 2022/23 mācību gadā:
NSISP: 18,525 CAD gadā (10 mēneši) vai 9,575 CAD semestrī (5 mēneši)
NBISP: 19,300 CAD gadā (10 mēneši) vai 10,550 CAD semestrī (5 mēneši)

Cenā iekļauts: mācības kanādiešu vidusskolā ar dzīvošanu ģimenē (vienvietīga istaba, ēdināšana – 3 reizes dienā), dalība skolas pulciņos, fakultatīvās nodarbības/konsultācijas, ikmēneša pasākumi ārzemju skolēniem, 2-3 dienu iepazīšanās programma uzreiz pēc ierašanās, veselības apdrošināšana, transfēri uz/no lidostas.

Cenā nav iekļauts: dalība skolas sporta komandās (līdz 300 CAD gadā, sporta forma/ekipējums, lidojums, personīgie izdevumi (ieejas maksas, pirkumi u.c.), dokumentu tulkošana/apstiprināšana un atzīmju pielīdzināšana vietējai izglītības sistēmai (gadījumā, ja vidusskola mājās pieprasa tādu dokumentu).

Iestājprasības: atkarīgas no vecuma, programmas ilguma un mērķa (kulturāla apmaiņa vai vidusskolas diploma iegūšana). Vienmēr ir jāuzrāda atzīmes par pēdējiem 3 gadiem. 

Jūs varētu interesēt

Visas skolas
Uz augšu