BALTIC COUNCIL - Kā BREXIT ietekmēs Eiropas Savienības studentus?

Kā BREXIT ietekmēs Eiropas Savienības studentus?

 

14. martā Rīgā, Radisson Blu Hotel Latvia konferences centrā, notiks ārzemju izglītības izstāde Days of International Education, kurā būs pārstāvēts liels skaits mācību iestāžu no Lielbritānijas. Šobrīd, runājot par izglītības iegūšanu Lielbritānijā, jautājums par BREXIT joprojām saglabājas kā viens no aktuālākajiem.

Pēdējā gada laikā izstādes organizatori - Baltic Council for International Education - piedalījās daudzās starptautiskās izglītības konferencēs, izstādēs, semināros un diskusijās, un visur tika apspriests jautājums par BREXIT un sekām, ko tas radīs studentiem no Eiropas Savienības.
Galvenais šā brīža secinājums–Lielbritānijas skolas un universitātes joprojām gaida pie sevis studentus no Latvijas. Universitāšu rektori un dekāni, skolu direktori, pasniedzēji un pat izglītības ministrijas ierēdņi nenogurstoši liek skaidri noprast, ka izglītībai nav robežu un nacionalitāšu, un nekādi politiskie lēmumi nepiespiedīs britu skolas un universitātes aizvērt durvis Eiropas studentu priekšā. Internacionalitāte ir viena no galvenajām britu izglītības iezīmēm. Studenti un absolventi, ar kuriem lepojas angļu augstskolas un kurus pilntiesīgi uzskata par savējiem, nāk no dažādām pasaules valstīm, un Lielbritānija nekādā gadījumā nevēlas zaudēt savu statusu kā valsts, kas sniedz vienus no labākajiem izglītības pakalpojumiem. Dažādos laikos Oksfordas Universitātē ir mācījušies 30 pasaules līderi; London School of Economics absolventu vidū - 18 Nobela prēmijas laureāti, 34 dažādu valstu prezidenti un premjerministri. Līdzīgus piemērus var minēt vēl daudzus.

Brexit
Lielbritānija izstājās no Eiropas Savienības 2020.gada 31.janvārī. Līdz 2020. gada 31. decembrim Eiropas Savienības studentiem nav jāsaskaras ar jebkāda veida izmaiņām, kas saistītas ar mācībām un pārvietošanos. Visiem, kas sāks mācības līdz šim periodam, būs jānoformē noteikts statuss Settled vai Pre-settled status, kas ļaus turpināt dzīvot, mācīties, kā arī iebraukt/izbraukt no valsts, kā tas notika līdz šim. Visas skolas, koledžas, universitātes palīdz saviem studentiem aizpildīt nepieciešamos dokumentus.

Universitātes
Šobrīd mūsu studentiem, iestājoties augstskolās, nav nekādu izmaiņu. ES valstu studentiem, kas sāks mācības bakalaura programmās Anglijas vai Velsas universitātēs 2020.gada septembrī, ir tiesības saņemt mācību kredītu visam mācību periodam. Mācības Skotijas augstskolās saglabājas bezmaksas. Maģistri joprojām var saņemt kredītu 10 906 GBP apmērā un rīkoties ar šiem līdzekļiem pēc saviem ieskatiem, sedzot vai nu savus mācību izdevumus, vai dzīvošanu. Nemainīgi saglabājas arī kredīta atgriešanas nosacījumi – kredīts tiek atdots tikai ar noteikumu, ka personas ienākumi pārsniedz 25 725 GBP, un atmaksāt nepieciešams tikai 9% no ienākuma, kas pārsniedz 25 725 GBP. Piemēram, atdodamās kredīta summas apjoms ar gada ienākumiem 27 000 GBP apmērā veidos  9 GBP mēnesī. Ja ienākumi nepārsniedz 25 725 GBP, tad kredīts netiek atgriezts.
Nepieciešams atgādināt, ka Baltic Council sniedz palīdzību ne tikai dokumentu iesniegšanas procesā universitātē, bet arī studentu kredītu noformēšanā.
Visu informāciju no pirmavota – britu universitātēm – būs iespējams uzzināt izstādē Days of International Education 14. martā (Radisson Blu Hotel Latvija konferenču centrā).

Valsts skolas un koledžas
Mācības valsts skolās un koledžās Eiropas Savienības skolēniem saglabājas bezmaksas. Skolas uzsver, ka šādi noteikumi saglabāsies uz visu mācību periodu tiem, kas iestāsies skolā 2020.gada septembrī.
Izstādē Rīgā varēsiet iegūt sīkāku informāciju no valsts koledžas pārstāvjiem Exeter College.

Privātskolas
Šeit nekas nemainās. Šīs skolas vienmēr ir bijušas maksas, un mūsu audzēkņi tajās mācījās jau ilgu laiku pirms Latvija iestājās Eiropas Savienībā. Visu pēdējo gadu laikā britu privātskolu popularitāte ir tikai augusi, kas izskaidrojams ar to, ka Lielbritānijas izglītības sistēma ir stabila un atzīta par vienu no labākajām pasaulē. 14. martā Rīgā varēsiet satikt klātienē pārstāvjus no daudzām privātskolām: Taunton School, Felsted School, ACS International School Cobham, St Clare’s, Abbey DLD Group of Colleges, King’s College Saint Michaels, St Clare's Oxford.

Uz tikšanos izstādē!

Ieeja bez maksas!
 
DAYS OF INTERNATIONAL EDUCATION
14.martā Rīgā, viesnīcā Radisson Blu Hotel Latvija konferenču centrā (Elizabetes ielā 55).

Izstādes darba laiks: 10.00 - 17.00

Papildu informācija par izstādi un dalībnieku saraksts ŠEIT .

Izstādes rikotājs:
BALTIC COUNCIL FOR INTERNATIONAL EDUCATION - vadošā ārzemju izglītības aģentūra, pasaulē slavenu skolu, koledžu, universitāšu, starptautisko valodu skolu un nometņu oficiālais partneris.

Uz augšu